Pelyněk černobýl - Artemisia vulgaris
Sbírají se listy, sklízené před rozkvětem a kvetoucí vrcholky, ořezávané na počátku květu (červenec-říjen), sušené ve stínu, často rozmělněné na prášek a uchovávané ve tmě.
Pelyňkový čaj pomáhá při zkaženém a otráveném žaludku, osvědčuje se proti zvracení, zánětu, nechutenství, při poruchách tvorby žaludeční kyseliny, při nemocech jater, žlučníku a dvanácterníku.
Odstraňuje křeče trávicí soustavy způsobené nadměrnou plynatostí.
Pelyňkový čaj má i protizánětlivé účinky, posiluje při chřipce a prochladnutí, vyhání střevní parazity.
Zdroj: kalendář
Foto: internet
Pelyňku je asi více druhů, moje babička čaj z pelyňku pila pravidelně, sama ho pěstovala na zahrádce. To byla "její bylina". ☺
OdpovědětVymazatHani, zatím jsem ho nepotřebovala.
VymazatLéčivé, ale určitě ne moc chutné.
OdpovědětVymazatMáš pravdu.
VymazatŽe se používá na trávení,ale nevěděla jsem jak vypadá ☺
OdpovědětVymazatPřeji krásný nový týden ☺
Tady ho rostlo na smetišti mraky. Pak se pozemek upravil a pelyněk je fuč.
VymazatŘíká se hořké jako pelyněk. ale když má někdo potíže se žaludkem asi se na chuť neohlíží, hlavně, že pomůže. Já bych uvítala něco na pročištění cév, aby se mi ulevilo od hypertenze. Na netu se nabízí nějaký preparát, ale to je takový inzerát, co mluví stále dokola a dokola o superzázraku, který byl z lékáren stažen, protože se ho obávaly farmaceutické koncerny, že je připraví o zisky z jiných léků. ale zase jak má něco takovou vnucující reklamu, tak se toho obávám.
OdpovědětVymazatMaruško, také nemám důvěru k tomu, co se moc nabízí v reklamách. Koncerny koukají jen na zisk a ne na zdraví člověka.
OdpovědětVymazat